KDU-ČSL
Přihlásit se

e-Kniha: Ústava České republiky


Osobní web předsedy KDU-ČSL Pavela Bělobrádka
Videoblog předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka 

Argumentace nejvyššího správního soudu je naprosto mylná

Argumentace nejvyššího správního soudu je naprosto mylná

24.6.2014 19:48:42

Tiskové prohlášení
 
Brusel/Praha – Volební senát Nejvyššího správního soudu dnes vyslyšel stížnost na pětiprocentní hranici při volbách do Evropského parlamentu a rozhodl o podání návrhu k Ústavnímu soudu návrh na její zrušení. Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský označil rozhodnutí za nelogické a vycházející z neznalosti problematiky Evropské unie. 

Tři argumenty proti:
a. Rozhodnutí vychází z neznalosti fungování EU a Lisabonské smlouvy 
Tvrdit, že Evropský parlament hraje ve fungování Evropské unie méně významnou roli, než jakou hrají národní parlamenty ve fungování členských státu, ukazuje na základní neznalost Lisabonské smlouvy. Více jak 80 procent evropské legislativy ovlivňuje legislativu národní a ta je z velké části ovlivněna politikou a sílou jednotlivých frakcí. To může i do budoucna přinést větší roztříštěnost Evropské unie a de facto snížení její akceschopnosti. 
 
b. Rozhodnutí je nesystémovéu
Pokud Nejvyšší správní soud rozhodl dle principu významnosti, musí brzo dojít k názoru, že pětiprocentní hranici je nutné změnit i u voleb do krajů a městských zastupitelstev nebo zrušit volební obvod Karlovarský kraj při volbách do Poslanecké sněmovny, když kandidátovi nezaručuje zisk mandátu ani překročení 12ti procentní hranice, zatímco v Praze stačí k zisku mandátu 3 procenta.
 
c. Rozhodnutí pustí k moci neonacisty a neofašisty
Je více než jasné, že současné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude mít za následek, že příště volby umožní vstup do Evropského parlamentu neofašistům a neonacistům, jako tomu je v případě zrušení pětiprocentní klausule v Německu. Tam to mělo za následek, že do Evropského parlamentu se dostalo vedle neonacistů i řada bizarních stran, hnutí a exotů jako Zdarma Voliči nebo Die Partai. 
 
Europoslanec Tomáš Zdechovský proto věří, že Ústavní soud pětiprocentní klausuli pro vstup do Evropského parlamentu nezruší. Kontakt: Tomas Zdechovsky, tel. +420 774 888 300

 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks