KDU-ČSL
Přihlásit se

e-Kniha: Ústava České republiky


Osobní web předsedy KDU-ČSL Pavela Bělobrádka
Videoblog předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka 

Poslanec Ludvík Hovorka ke korupčním kauzám v Nemocnici na Homolce

Poslanec Ludvík Hovorka ke korupčním kauzám v Nemocnici na Homolce

26.6.2014 14:40:11

Informace, dosud zveřejněné v médiích v záležitosti možné trestné činnosti v dceřiných firmách Nemocnice na Homolce jsou jenom zlomkem jejich skutečného rozsahu.

 

V roce 2010 jsem podal trestní oznámení k prošetření okolností, které se týkaly výběrových řízení:

- na účetní a medicínsko-právní služby
- na právní služby
- pronájem dialýzy
- pořízení nového Gama Nože (nejdražšího na světě)
- digitalizace dokumentace,
- pořízení oxygenerátorů
- připravovanou zakázku na outsourcing IT služeb (nakonec nerealizovanou), a současně jsem upozornil na provázanost Šachta a Partners s dceřinými společnostmi NNH a firmami s nimi obchodujícími a na pronájem a provozování konsignačních skladů v NNH firmou ALSEDA.

O většině nejdůležitějších skutečností, které se týkaly zřejmého tunelování Nemocnice na Homolce, jsem písemně informoval premiéry Fischera, ministra Janotu, ministryni Juráskovu, ministra Hegera a premiéra Nečase. Rovněž jsem podal žádost o kontrolu hospodaření na NKÚ a
ministerstvo financí.

Projekt kompletního outsourcingu účetnictví Nemocnice na Homolce byl ministry zdravotnictví
označován jako pilotní projekt. Nikdy jsem se nedozvěděl, zda tento pilotní projekt byl nějak věrohodně vyhodnocen.

Právní firma Šachta a Partners získala zakázku na právní služby na Homolce bez výběrového řízení a nikdo nikdy nevysvětlil, za co jí nemocnice zaplatila téměř 20 milionů korun.
Za obdobné pochybení - zadání zakázky stejné firmě, byla odvolána ředitelka nemocnice Bulovka - manželka náměstka tehdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce.

Právníci firmy Šachta a Partners, paní Bialešová a zástupci soukromých firem působili v dceřiných obchodních firmách Nemocnice na Homolce a mohli ovlivňovat veřejné zakázky a nákupy do Nemocnice na Homolce. Prostřednictvím zpětných bonusů při dodávkách zdravotnického materiálu mohlo dojít k vyvedení významných finančních prostředků do zahraničí.

Moje trestní oznámení bylo po dvou letech šetření Městským státním zastupitelstvím v Praze odloženo a jediným postihem NNH byla pokuta 30 tisíc korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kterou následně bývalý pan ředitel zaplatil ze „svého“.

To, co probíhalo v dceřiných firmách nemocnice a s nimi spolupracujících firmách, by se nikdy nemohlo stát, pokud by ministerstvo zdravotnictví mělo skutečný zájem své přímo řízené organizace důsledně kontrolovat a pokud by zřejmě nezákonná jednání neměla podporu z nejvyšších míst české politiky v letech 2006 – 2013.
Bývalý ministr Holcát byl první, který nalezl odvahu se těmto praktikám postavit a zadal zpracování auditu. Doufám, že pan ministr Němeček podá ve věci trestní oznámení, zruší dceřiné firmy nemocnice, přehodnotí nevýhodné a nestandardní outsourcingy důležitých činností a vyvodí personální odpovědnost.

 

Ing. Ludvík Hovorka, poslanec Parlamentu České republiky (KDU-ČSL) 
hovorkal@psp.cz

 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks