KDU-ČSL
Přihlásit se

e-Kniha: Ústava České republiky


Osobní web předsedy KDU-ČSL Pavela Bělobrádka
Videoblog předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka 

Věru Jourovou čeká grilování na výboru pro evropské záležitosti

Věru Jourovou čeká grilování na výboru pro evropské záležitosti

22.7.2014 15:18:10

22. 7. 2014 | TISKOVÁ ZPRÁVA

Koaliční kandidátku na eurokomisařku čeká slyšení na sněmovním výboru pro evropské záležitosti. Ten její nominaci musí projednat před rozhodnutím vlády. Předseda výboru Ondřej Benešík avizuje, že veřejné slyšení chce pojmout jako tzv. grilování. Členové výboru se tak budou moci přímo ptát kandidátky na postoje a záměry a ověřit si její kompetence pro práci v Evropské komisi. Podobná zkouška pak čeká všechny budoucí eurokomisaře, grilovat je bude Evropský parlament.

 

 

„Výbor pro evropské záležitosti je jediným orgánem, který může kandidátku na eurokomisařku grilování podrobit. Jednání jsem svolal už na středu, abych vyšel vstříc premiérovi a ten mohl co nejdříve paní Jourovou představit předsedovi Junckerovi. Neberu to ale v žádném případě jako formalitu, je důležité kandidáta tomuto slyšení podrobit a prověřit si tak názory a postoje budoucího eurokomisaře. Dostal jsem také řadu požadavků na prověření jazykových schopností paní Jourové, lidé si pamatují dobu, kdy jsme do Bruselu posílali lidi, kteří se tam nedomluvili,“ říká předseda výboru pro evropské záležitosti a poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík.

Benešík rovněž pozval europoslance z české delegace v Evropské lidové straně, aby se jednání zúčastnili. Mají tak možnost zjistit její postoje a plány ještě před velkým grilováním v Evropském parlamentu. „Určitě se chci paní Jourové zeptat na to, jak plánuje spolupracovat s národními státy. Komisi je dlouhodobě vyčítáno, že koncentruje příliš mnoho pravomocí na úkor národních parlamentů a vlád, její postoj mě bude zajímat,“ říká europoslanec a předseda právního výboru v Evropském parlamentu Pavel Svoboda, který své dotazy Benešíkovi zaslal, a který shodou okolností paní Jourovou vyučoval na právnické fakultě.

Jednání výboru proběhne ve středu 23. 7. 2014 od 9 hodin a je veřejně přístupné. Ondřej Benešík zve zástupce médií, laické i odborné veřejnosti, aby se jednání zúčastnili.

Z jednání se bude také živě komunikovat na Twitteru - hashtag bude #eurogril

Akreditace novinářů na sidlova@kdu.cz

 

Kontakt:
Václav Pláteník
Tel.: 728 125 589
E-mail.: platenik@kdu.cz

 

Fotogalerie

 
 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks