KDU-ČSL
Přihlásit se

Někteří úředníci měli místo jen z protekce, tvrdí náměstek ministra

Někteří úředníci měli místo jen z protekce, tvrdí náměstek ministra

23.7.2014 15:38:36

22.7.2014 5plus2.cz Strana 0 Praha; Vojtěch Janda

Je nevidomý, na odhalování korupce má ale zvláštní smysl. Právník Ondřej Závodský začal čistit na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

 

Provází ho pověst neúnavného bojovníka proti korupci. A zcela oprávněně. Když byl nevidomý právník a současný náměstek ministra financí Ondřej Závodský před lety na ministerstvu vnitra, upozornil na řadu nesrovnalostí a podezřelých smluv. Místo vděku byl ale sesazen a jeho kolega dokonce vyhozen.

Za pravdu mu však dal hloubkový audit, Nadační fond proti korupci pak Závodskému udělil Cenu za odvahu. Dnes proti korupci a šlendriánu bojuje na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Nepořádek, který tu byl, je i na poměry státní správy neuvěřitelný,“ říká o situaci na úřadu Závodský.

Před úřadem jsem viděl stěhováky. Teď se zeptám trochu ironicky, to je výsledek vaší personální politiky, že tolik lidí odchází?
To ne. To se sem stěhují kolegové ze středočeského pracoviště. Zase tak výrazně to tu neprořídlo, ale někteří lidé skutečně odešli. Místo tří náměstků jsou dva. Začal jsem striktně trvat na počtu čtverečních metrů na jednoho úředníka. Celostátní průměr je 15,9 metru, v Německu se snaží dosáhnout koeficientu 12 metrů na úředníka, my už máme 11,8. Tím vznikl prostor pro dalších osmdesát našich kolegů.

Máte pověst bojovníka proti korupci, jak je na tom z tohoto pohledu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který teď vedete?
Musím říct, že mě překvapil počet smluv s externími firmami. Tady se „outsoursovalo“ snad úplně všechno. Úřad je ze zákona určen k tomu, aby zastupoval stát. Jenže i když máme vlastní právníky, na některé právní spory se používaly externí právní kanceláře. Péči o nemovitosti měla na starosti nechvalně proslulá společnost NAVATYP, další smlouvy byly na různá poradenství... Všechny jsem zrušil jako nadbytečné.

Dá se říct, kolik za tyto podle vás nadbytečné služby úřad platil?
V řádech desítek milionů korun. Každá smlouva je průměrně na milion až milion a půl, ale když těch smluv je třeba třicet, jde o poměrně značnou částku. Zrovna dnes jsem si nechal spárovat smlouvu na krizové řízení, kdy jsme za 700 tisíc korun dostali opsaný čtyřicetistránkový elaborát od jisté firmy. Nemůžu to označit jinak, než že tu byly jasné penězovody, které vyváděly finanční prostředky ven.
 

 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks